Вище професійне училище №11 м.Вінниці
logo училища
Вище професійне училище №11
м.Вінниці
Вище професійне училище №11 м.Вінниці

МОН внесе законопроект про професійно-технічну освіту до парламенту

Проект закону
Порівняльна таблиця
Заклади профосвіти будуть прив'язані до потреб регіональної індустрії.

Міністерством освіти і науки України підготовлено проект закону "Про внесення зміни до деяких законодавчих актів України щодо професійно-технічної освіти", який розроблено на виконання прикінцевих положень нового Закону України "Про вищу освіту" та з урахуванням положень Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.

Даним законопроектом пропонується врегулювати питання щодо удосконалення управління професійною освітою шляхом делегування відповідних функцій місцевим органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, що сприятиме посиленню їх рої у формуванні робітничого потенціалу країни з максимальним врахуванням безпосередніх потреб регіонів у кваліфікованих робітничих кадрах.

"Є необхідність не тільки в оптимізації, є необхідність привести мережу ПТУ до потреб індустрії", – сказав глава Міносвіти Сергій Квіт.

За його словами, відповідний законопроект буде внесений до Верховної Ради до літа.

Сьогодні зберігається тенденція зменшення контингенту учнів в ПТУ, що призводить до збільшення кількості малокомпетентних закладів. Зараз з 940 державних ПТУ – 282 малокомпетентних закладів із загальним контингентом 5800 учнів та 32 філії з контингентом 3800 чоловік. Якщо середня наповнюваність на одне ПТУ складає 400 осіб, то в малокомпетентних закладах – тільки 200. Як наслідок, нераціонально використовуються державні кошти, матеріально-технічна база, педагогічні кадри.

"Наше завдання зараз – орієнтувати їх (студентів) на співпрацю з ринком праці", – сказав Квіт.

Законопроектом передбачено переформатування професійно-технічних навчальних закладів. Замість вузькопрофесійних ПТУ, які вони зараз є, повинні бути створені багатопрофільні професійні навчальні заклади нового типу – регіональні центри професійної освіти. Крім регіональних центрів професійної освіти, проектом закону визначаються такі типи ПІУ як професійний коледж, професійний ліцей та центр професійної підготовки. Рішення про створення таких навчальних закладів буде приймати місцеві органи виконавчої влади при узгодженні з Міністерством освіти.

Новостворені регіональні центри будуть готувати фахівців усіх без винятку професій і спеціальностей, яких потребує конкретний регіон. У підготовці фахівців такі центри можуть використовувати елемент міждисциплінарності, тобто структурні елементи знань, умінь і навичок з одного циклу підготовки використовуються в іншому, з урахуванням усунення дублювання при викладанні дисциплін навчального курсу теоретичні та практичної підготовки.

За основу реформування системи професійно-технічної освіти Міністерством пропонується взяти ряд концепцій розвитку датської, голландської, бельгійської систем професійної освіти, де створені великі регіональні професійні центри, в яких представлено багато різних професій. Сучасний зміст професійної освіти має забезпечувати формування професійної та загальної компетентності та базуватися на професійних стандартах.

Майно ПТУ закріплюється за державним або комунальним професійним навчальним закладом на основі права господарського відання і не може бути предметом застави, а також не підлягає вилученню або передачі у володіння юридичним та фізичним особам без згоди професійного навчального закладу, крім випадків, передбачених законодавством.

Професійний навчальний заклад державної та комунальної форм власності самостійно розпоряджається доходами та іншими надходженнями, одержаними від надання дозволених законодавством платних послуг.

Також законопроектом передбачено, що місцеві органи виконавчої влади будуть виконувати інші функції щодо управління державним майном (наприклад, оренда приміщень), звичайно, в порядку, встановленому законодавством.

Даним законопроектом пропонується також делегувати функцію призначення директорів професійно-технічних навчальних закладів. Зараз це здійснює Міністерство, а регіональні органи управління освітою відповідають за організацію і проведення конкурсів на заміщення вакантних посад директорів ПТУ. Децентралізація системи професійно-технічної освіти дозволить:

- Гнучко пристосовувати систему до регіональних потреб з урахуванням місцевих демографічних та соціально-економічних тенденцій,

- Надавати підтримку та фінансові ресурси місцевими органами влади, роботодавцями, іншими зацікавленими сторонами;

- Розробляти та впроваджувати джерела багатоканального фінансування системи.

- Система професійно-технічної освіти матиме більше відповідальності в силу своєї підконтрольності місцевій громаді та іншим зацікавленим сторонам.

Соціальне партнерство стане обов'язковою умовою ефективного функціонування національної системи професійно-технічної освіти, що забезпечить його реальний зв'язок з економічними і соціальними інституціями і, в першу чергу, з роботодавцями. Професійно-технічна освіта в країні повинно бути прив'язане до потреб регіону, потребам бізнесу та інвестицій – все повинно обов'язково співпрацювати.