Вище професійне училище №11 м.Вінниці
Вище професійне училище №11
м.Вінниці
Вище професійне училище №11 м.Вінниці

Тема уроку: «Діагностика несправностей та ремонт системних плат ПК»

Мета уроку:

- навчальна: закріплення знань про склад СП,ознайомлення учнів з основними правилами пошуку несправностей та методам ремонту системних плат персонального комп’ютера; навчити вмінню детального аналізу предмета досліджнння та формувати відповідні висновки.
- розвиваюча: формувати системно-інформаційний підхід до аналізу навколишнього світу.
- виховна: виховувати навички зосередженного та вдумливого сприйняття технічних проблем майбутньої професії.
Методична мета: розвиток критичного мислення майбутніх спеціалістів
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання: розповідь, бесіда, перегляд мультимедійної презентації, тестування.
Дидактичне забезпечення: 
Матеріально-технічне забезпечення уроку: комп'ютери, проектор, тестуюча програма “MyTest”, роздатковий матеріал.

Хід уроку

І. Організаційна частина
Привітання, перевірка присутності учнів на уроці. Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бліц-опитування

  • Визначення системної плати
  • Елементна база системної плати
  • Значення системної плати для комп’ютера
  • Еволюція системної плати
  • Конкурс «Склад системної плати».

  Слайд системної плати

  Учні групуються в 2 або 3 команди і по черзі вказують номер і назву закритого елементу системної плати. Якщо відповідь вірна елемент відкривається, якщо ні черга переходить до наступної команди. Команда-переможець стимулюється додатковими балами до результуючої оцінки на уроці.   

   • Для перевірки засвоєння учнями попереднього матеріалу учні виконують тест «Склад системної плати» на комп’ютерах та письмово.

   Підведення підсумків домашнього завдання, позитивні та негативні сторони його виконання. Найбільш характерні помилки проаналізувати, а вразі потреби призначити додаткову консультацію.
   ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
   Оголошення теми та мети уроку.
   Для активізації роботи учнів, запропонувати їм пригадати випадки поломок їх комп’ютерів можлдиво зв’язаних з системною платою.
   ІV. Пояснення нового матеріалу

   Алгоритм пошуку несправностей системної плати

   1. Відключаємо периферійні пристрої
   2. Перевіряємо кнопку RESET
   3. Перевіряємо чи не коротить СП на корпус
   4. Перевіряємо батарейку СП
   5. Замінюємо БЖ
   6. Перевіряємо чи підключені кулери CPU
   7. Відключаємо всі внутрішні пристрої окрім CPU та «спікера»
   8. Включаємо живлення
   9. Якщо при запуску є «писк» від СП, то вона справна.
   10. Для пошуку іншого несправного елемента, підключаємо їх по одному до СП і кожний раз перевіряємо роботу.

   Симптоми і несправності материнської плати.
   Щоб почати перевірку працездатності материнської плати необхідно завчасно приготувати робочий блок живлення і робочий процесор. Оскільки процесор комп'ютера рідко виходить з ладу, можна обійтися блоком живлення, але тільки 100% робочим.
   При діагностиці, всі шлейфи і кабелю відключені від материнської плати (крім кабелів блоку живлення). Також зняті: відеокарта (якщо є); пам'ять і всі додаткові пристрої з слотів. На материнській платі повинні залишитися тільки процесор, кулер процесора і підключений блок живлення.
   1. При натисканні кнопки включення, комп'ютер включається і відразу відключається, або не включається зовсім.
   Прислухаємося до звуків під час включення. Можливо буде чути писк, клацання або тріск. Це ознаки того, що є замикання на материнській платі. Якщо блок живлення більш-менш хороший, то він відпрацює коротке замикання, якщо ж ні, то цілком можливо, що будуть горіти інші елементи плати. Необхідно придивитися до вентилятора блоку живлення, навіть якщо інші вентилятори не крутять зовсім. Якщо будуть видні сіпання вентилятора блоку живлення під час включення і при цьому старту материнської плати не відбувається то це теж ознака короткого замикання на материнській платі.
   2. Комп'ютер включається при натисканні на кнопку включення, але старту немає.

   а) Виконуємо скидання CMOS BIOS до заводських налаштувань. Для цього переставляємо відповідний джампер на сусідні контакти на 3-4 сек., а потім вертаємо назад.

   батарейка

   б) Знімаємо батарейку (CR2032) і заміряємо її напругу. Вона повинна бути не менше 3 вольт. Завдання батарейки зберігати в пам'яті BIOS налаштування, внесені користувачем і забезпечувати хід годинника, коли на комп'ютер не подається напруга живлення,. Провісником закінчення терміну служби батарейки є збій показань годин і дати після чергового включення комп'ютера. Нова батарейка як правило служить більше п`яти років.
   в) Відключаємо від мережі блок живлення, від'єднуємо всі пристрої системного блоку, залишивши включеним живлення на материнську плату, систему охолодження процесора і внутрішній динамік для визначення несправності пристрою системного блоку. Підключаємо блок живлення до мережі, якщо внутрішній динамік не дасть звуків, проблема з системною платою, якщо один короткий – системна плата справна.

   speaker

    

   г) При включеному комп'ютері, пробуємо обережно торкнутися південного моста  і північного. Якщо вони ненормально гарячі (неможливо доторкнутися), то вони згоріли. Потрібно міняти їх або материнську плату.
   д) Знімаємо кулер з процесора, кладемо руку на процесор і включаємо живлення на 2-3 сек. Якщо процесор залишився холодним після включення, то несправні ланцюги живлення процесора на материнській платі. Ремонт можливий.
   3. ОС завантажується, але комп'ютер працює нестабільно і може перезавантажуватися під час роботи.
   Необхідно уважно передивитися електролітичні конденсатори материнської плати. Їх кришечка може бути припухлість, або сам конденсатор піднятий над поверхнею плати і з-під нього випирає гумова заглушка. Причиною може бути перегрів (пил, погане охолоджування). Такий конденсатор підлягає заміні.

   конденсаторы конденсаторы

   Проблеми із внутрішньою системою живлення системної плати
   На всі материнські плати подається постійна напруга, яке повинна забезпечувати стабільність живлення всіх вузлів материнської плати. Живлення подається наступних номіналів: ± 12, ± 5 і + 3,3В. При цьому, по кожному каналу напруг повинен забезпечуватися відповідний необхідний споживаний струм.
   Найбільший струм споживається процесором і подається на відеокарту через слот AGP або PCI-Express і через додаткові роз'єми живлення на ній. Для стабільності роботи всіх вузлів материнської плати (процесора, слотів пам'яті, чіпсета) необхідно забезпечити стабільність живлення, що подається на плату, а також перетворити подаваємі номінали в необхідні на даному компоненті плати.
   Застосування VRM
   На платі знаходиться роз'єм для підключення живлення, на сьогоднішній день стандарт передбачає установку мінімум двох роз'ємів - 24-контактного ATX і 4-контактного ATX12V для додаткової лінії 12В. Іноді виробники материнських плат встановлюють 8-контактний EPS12V замість ATX12V, через нього можна підвести дві лінії 12В. Живлення, що подається блоком живлення, проходить перетворення, стабілізацію і фільтрацію за допомогою силових польових транзисторів (MOSFET, «мосфетов»), дроселів і конденсаторів, складових VRM (Voltage Regulation Module, модуль регулювання напруги). Живлення процесора і чіпсета здійснюється одним VRM, живлення модулів пам'яті - найчастіше іншим. Додатково для стабілізації живлення, що подається через роз'єми PCI Express, іноді встановлюються стандартні роз'єми Molex.

   VRM

   Вихід з ладу ІМС ШІМ-контролера VRM, вихід з ладу транзисторів перетворювача або здуття (і як наслідок втрата ємності) електролітичних конденсаторів («бочок») в ланцюгах живлення VRM - це найчастіше приводить до відмови материнських плат. Виявляється у вигляді того, що плата не стартує, не подаючи ознак життя або ж стартує і вимикається.
   Ризик даної несправності збільшується при використанні подібних конденсаторів у важких температурних умовах, наприклад, в корпусі системного блоку комп'ютера температура може доходити до 50-60 ° С.
   V. Закріплення нового матеріалу
   Вирішуємо проблеми:
   1. Під час включення СП чути тріск чи клацання. На що це вказує?
   2. Замір напруги на батарейці показав 2,9 В. Ваші рішення?
   3. Торкаємося південного мосту СП – від дуже гарячий. Яке рішення?
   4. При знятому кулері процесора торкаємося рукою його поверхні і включаємо живлення. Він холодний. На що це вказує?
   5. На СП тільки процесор. Включаємо живлення. Чути короткий «писк» спікера. Ми цьому раді?
   VІ. Підсумок уроку
   Оцінювання найбільш активних учнів.
    Домашнє завдання: - Опрацювати матеріал уроку на сайті училища та основні моменти записати в конспект.